Úvodní stránka » Životní styl » Spodní prádlo perte samostatně a nikoliv s ostatním oblečením

Spodní prádlo perte samostatně a nikoliv s ostatním oblečením. Přečtěte si, proč!

Praní špinavého prádla nepatří mezi populární domácí práce a není divu, že většina žen příliš neřeší etikety u všech kousků oblečení. Třídí ho především podle barvy, ale rozhodně neřešíme, zda je vhodné prát spodní prádlo společně s tričky a kalhotami. Což je podle odborníků chyba, protože právě spodky by měly do bubnu pračky putovat samostatně.

I na vašem spodním prádle jsou výkaly

Jakkoliv se vám vaše spodní prádlo jeví jako čisté, vězte, že se na něm nachází výkaly – a to bez ohledu na tom, zda nosíte vymazlené dámské spodní prádlo Diesel, nebo kalhotky z tržnice. Podle vědců jde průměrně o cca desetinu gramu fekálií na jeden kus. Pokud takto znečištěné prádlo putuje do pračky společně s dalším oblečením, počítejte s tím, že perete ve vodě s obsahem kolem sta milionů bakterií E. Coli a zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus). Čísla zveřejnil uznávaný americký mikrobiolog Cherles Gerb z arizonské univerzity.

trenyrkarna 1

Praní spodního prádla ve studené vodě

Díky plně automatickým pračkám je praní snadné, a navíc ekonomičtější než v minulosti. Jenomže právě programy, které využívají studenější vodu, nejsou vhodné pro spodní prádlo. Důvodem je fakt, že minimální teplota potřebná k zabití bakterií je 40 °C. Proto by se spodní prádlo mělo prát spíše v horké vodě.

V ohrožení jsou hlavně menší děti a senioři

Na důkladné praní spodního prádla by měl být kladen zřetel především u dětí a starších osob, protože právě tyto skupiny mají nižší imunitu a jsou citlivější na přítomnost bakterií než dospělí lidé. Odborníci doporučují prát na 60 °C – tato teplota bezpečně zabije všechny nebezpečné bakterie.

Neperte kalhotky s utěrkami

V kuchyni musí být čisto, ale určitě není dobrý nápad prát utěrky se spodním prádlem. Připomínáme, že se na něm nachází bakterie E. Coli a stafylokoka, které se snadno přenáší a z utěrek se následně dostanou až na vaše nádobí. 

trenyrkarna 2

Jak tedy prát?

Bez ohledu na to, zda nosíte dámské spodní prádlo Tommy Hilfigher, nebo „noname“ značku, používejte společně s pracím práškem a bělicím prostředkem i horkou vodu. A když už se rozhodnete pro program s vodou nižší teploty, nezapomeňte přidat spolehlivý dezinfekční prostředek. Jedině tak se bakterií zbavíte a předejdete nepříjemným zdravotním problémům.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

PORADENSTVÍ PRO ŽENY

"odborné i neodborné rady"