Úvodní stránka » Zdraví a kosmetika » Sluníčko potřebujeme, ale co když způsobuje pigmentové skvrny?

Sluníčko potřebujeme, ale co když nám způsobuje pigmentové skvrny?

Jsou věci, bez kterých se neobejdeme. Životodárné sluneční paprsky k nim bezpochyby patří – dodávají nám energii, mají pozitivní vliv na naši náladu a v optimálním množství posilují obranyschopnost, potažmo celkové zdraví. Ale jak už to tak bývá, nic není bez poskvrnky. Přemíra UV záření urychluje přirozené stárnutí kůže a zároveň stimuluje melanocyty k nadprodukci kožního barviva a vzniku pigmentových skvrn. Trápí i vás a nevíte si s nimi rady? 

Barvu kůže si člověk nevybere. Vděčíme za ní zmíněným melanocytům, které se nachází v pokožce i dalších místech včetně vlasových folikulů či v okolí prsních bradavek. Množství vyprodukovaného kožního barviva závisí na buněčné aktivitě – za normálních okolností se kůže rovnoměrně opálí. Když je pigmentu nadbytek, dochází k tvorbě pigmentových skvrn.

pigmentové skvrny

Odhalte skutečnou příčinu hyperpigmentace

Proč se pigmentové skvrny tvoří? Nejčastějším původcem je UV záření. Následují hormonální procesy a svůj podíl viny má i genetika. 

Specifickým typem hyperpigmentace je melasma. Objevuje se především u těhotných žen (dle statistik u 50 – 70 %) a způsobují ho UVA i UVB záření (včetně uměle vyvolaného záření v soláriu) či nadprodukce pohlavních hormonů progesteronu a estrogenu. Pigmentové skvrny tohoto druhu mohou vznikat také v období menopauzy a při užívání hormonální antikoncepce. 

Aby to s pigmentovými skvrnami nebylo tak jednoduché, nabízí se několik dalších vysvětlení jejich původu. Mohou se objevit po aplikaci parfému s obsahem éterických silic. A v neposlední řadě jako jeden z typických znaků stárnutí kůže.

stárnutí kůže

Jak se pigmentových skvrn zbavit a předcházet jejich vzniku?

Jakmile odstraníte příčinu vzniku, pigmentové skvrny po čase vymizí. Proces však může trvat měsíce a někdy i roky. Nejrychleji se spontánně vytrácí flíčky, které se na kůži objevily během těhotenství

Vzhledem k tomu, že nejčastějším spouštěčem hyperpigmentace je sluneční záření, dodržujte zásady zdravého opalování. Chraňte pokožku opalovacím krémem s vyšším SPF faktorem a v době, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější, se snažte pobývat ve stínu. 

S méně výraznými skvrnami, které nejsou příliš hluboko pod kůží, si poměrně snadno poradí vhodně zvolený krém na pigmentové skvrny. Kvalitní krém na pigmentové skvrny najdete pod názvem Pigmentbio v nabídce značky Bioderma. Francouzský specialista na dermakosmetiku využívá vlastní inovativní technologii LumiReveal. Přípravky redukují tmavé skvrny, obnovují přirozený jas pokožky a slouží jako účinná prevence vzniku nových flíčků. 

bioderma

S rozsáhlejší a hlubší hyperpigmentaci vám pomohou na klinice estetické dermatologie.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

PORADENSTVÍ PRO ŽENY

"odborné i neodborné rady"