Úvodní stránka » Práce » Práce z domova: 5 pravidel pro efektivitu a psychickou pohodu

Práce z domova: 5 pravidel pro efektivitu a psychickou pohodu

Práce z domova je čím dál tím víc atraktivní pro zaměstnance i podnikatele na volné noze. Být svým vlastním pánem, řídit si sami pracovní i mimopracovní dobu a neztrácet čas strávený na cestách do kanceláře ve firmě. 

Většina lidí přesto dává přednost kombinaci, tedy kancelář navštíví jednou až dvakrát týdně. Je to proto, že je to velmi důležité pro vystoupení z vlastní sociální bubliny a pro nahlédnutí do pracovní problematiky z různých úhlů. Osobně se totiž dozvíte mnohem více detailů než při pouhých online konferencích. A přece jen je také pro udržení vztahů s kolegy dobré se alespoň občas potkávat osobně.

prace_z_domova-5_pravidel.jpeg 

Dlouhodobý home office musí mít jasná pravidla

Je důležité, zda máte home office zavedený dočasně, anebo je práce z domova vaším každodenním chlebem po mnoho měsíců, ne-li let. Práce z domova není vhodná pro každého. Musíte na to mít povahu a také jisté povahové vlastnosti, jako jsou samostatnost, rozhodnost, umět dotahovat věci do konce a nesklouzávat k prokrastinaci.

Pokud se naučíte dodržovat následujících pět pravidel, stane se home office velkou výhodou ve vašem životě. 

Tip! Co ovlivní trh práce v roce 2021? Jaké obory čekají problémy?

1. Práce z domova vyžaduje prostor

I v malé garsonce se dá vytvořit prostor vhodný pro práci. Nezáleží na tom, jaké máte v bytě či domě možnosti. Základ tvoří stůl a židle, u kterých budete moci pracovat pohodlně na počítači. Výhodou je také klávesnice a myš, případně touchpad, které vám budou vyhovovat svou ergonomií a rozložením tlačítek. Některé firmy svým zaměstnancům potřebné technické vybavení zapůjčí.

Myslete i na další vychytávky, jako jsou kamera a mikrofon. Při videokonferenci se budou hodit. Špatný zvukový či obrazový přenos mohou mít silný psychologický efekt na výsledky online schůzek. Když budou vidět vaše gesta a mimika, přičtou se vám body k dobru. Pokud to je možné, mějte doma vyhrazený koutek pro práci. Není nic víc deprimujícího, když s notebookem neustále cestujete a vlastně nikam nepatříte. Navíc tak lépe oddělíte pracovní a soukromý život.

2.   Nastolený režim a zaběhlá rutina

I když pracujete z domova, rozhodně nezůstávejte v pyžamu. Dodržujte režim, jako kdybyste chodili do kanceláře. Tedy vstaňte ráno v obvyklou hodinu, převlékněte se a upravte. Nemusíte trávit den v obleku nebo kostýmku, přednost dejte oblečení v casual stylu, které je elegantní, přitom však pohodlné.

Určete si pracovní dobu, ideálně si sepište harmonogram a toho se držte. Pokud to neuděláte, lehce sklouznete k tomu, že budete pracovat prakticky pořád a práce se vám bude neustále prolínat se soukromým životem. 

3.   Plánování je základ

Nenechávejte se jen tak unášet tím, co se za den bude dít. Tedy, že budete jednat impulsivně, např. vám přijde e-mail a vy se vrhnete hned na jeho vyřešení, i když bude vyžadovat delší časovou náročnost. Také netravte veškerý čas kontrolou e-mailů a tabulek, s takovou se daleko nedostanete. Na každý den si stanovte pár bodů a těch se držte. Náročnější úkoly si dejte na začátek, případně si je rozčleňte na víc úseků.

4.   Komunikace s týmem

Nezapomínejte komunikovat se svým nadřízeným a kolegy. Sami zjistíte, že je sice super udržovat kontakty online, nicméně i práce na dálku má svá úskalí. Vedete-li z domova tým lidí, nemusí to být vůbec snadné. Pokud si nebudete vědět rady, absolvujte školení či kurz personalistiky, který vám rozšíří obzory.

5.   Péče o tělo a psychickou pohodu

To, že trávíte značnou část dne doma, se dříve nebo později odrazí i na vaší psychice. Pokud se o sebe budete starat i na úrovni své duše, vše bude v pořádku. Nepodceňujte své fyzické, ale i duševní zdraví. Doma budete mít logicky méně pohybu než kdybyste jezdili do práce. Vyrážejte tedy pravidelně na procházky a za sportem s rodinou či přáteli. Doma máte svůj životní styl pevně ve svých rukách. Neodbývejte se tedy polotovary a soustřeďte se na to, jaké palivo do svého těla dáváte.

Práce z domova na tzv. home office přináší celou řadu výhod, to platí však pouze při dodržení výše uvedených pravidel. A jaká je vaše zkušenost? Napište nám ji do komentáře.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

PORADENSTVÍ PRO ŽENY

"odborné i neodborné rady"