Úvodní stránka » Životní styl » Lidí s úzkostmi přibývá. Na vině je stres i životní styl

Lidí s úzkostmi přibývá. Na vině je stres i životní styl

Laicky řečeno, strach jim přerostl přes hlavu. Lidí, kteří trpí různými druhy úzkostí, přibývá. Na vině je míra stresu a hektický životní styl plný cílů, očekávání a splněných úkolů. Zatímco běžný strach pomáhá přežít, úzkost zabíjí duši i tělo. Lidé trpící úzkostmi následně nejsou schopni vykonávat běžné činnosti, izolují se od okolí, často sáhnou po alkoholu nebo jiných návykových látkách, aby úzkost přebili.

Moderní, ale úzkostná doba

Jste ve stresu, žijete hekticky, málo spíte, rádi se napijete alkoholu? Kladou se na vás vysoké nároky v práci nebo máte pocit, že musíte skloubit práci, rodinu i koníčky a tlačíte před sebou jednotlivé úkoly? Stejně jako pan Petr, který jednou v práci pocítil silné bušení u srdce a obtíže s dýcháním. Přivolaný lékař navrhl hospitalizaci, při které se však nepotvrdil ani infarkt, ani jiný zdravotní problém. Ataky úzkosti pokračovaly, pan Petr nakonec vyhledal lékařskou pomoc.

jak překonat úzkostnou poruchu

Jak překonat úzkosti?

Pan Petr neměl na výběr, začal se totiž chovat vůči okolí iracionálně, vyhýbal se určitým situacím, posléze se zcela izoloval. Ze strachu před další atakou trpěl nespavostí, kterou zapíjel notnou dávkou alkoholu. Vyhledání lékařské pomoci bylo jediným řešením, jak překonat úzkostnou poruchu. V rámci léčebného programu se naučil zvládat přicházející ataky pomoci dechových a svalových cvičení. Pomocí psychoterapie odstranil samotnou příčinu svých úzkostí. V některých případech se nasazují i vhodné psychofarmakologické léky, to však nebyl Petrův případ.

jak překonat úzkostnou poruchu 2

Generalizovaná úzkostná porucha

Stavy úzkosti postihují až pětinu populace, jednou za život zažije úzkost asi třetina z nás. Vinou hektického životního tempa i sociálních sítí, které nám dnes a denně servírují nedostižné cíle, se počty pacientů zvyšují. Nejvíce je generalizovanou úzkostnou poruchou postižená mladá generace, která žije část života online a při setkání s realitou často ztrácí půdu pod nohama, není schopna přijmout kritiku, trpí v porovnání s online postavami bezdůvodně nízkým sebevědomím, pocity, že něco nezvládnou, příp. dokonce pocity viny.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

PORADENSTVÍ PRO ŽENY

"odborné i neodborné rady"