Úvodní stránka » Zdraví a kosmetika » Jste dospělá, ale stále vás trápí akné?

Jste dospělá, ale stále vás trápí akné? Přečtěte si proč tomu tak je a jak problém řešit

Pupínky, beďary, vyrážky, uhry… Pod těmito a mnoha dalšími názvy se skrývá trudovitost neboli acne vulgaris. Tedy akné – problém, se kterým se potýká především omladina. Také vás trápí, i když už máte pubertální léta dávno za sebou? Nejčastější příčinou tvorby akné je hormonální nerovnováha, ovšem faktorů je daleko více. Vzhled vaší pokožky do značné míry reflektuje životní styl. Na co byste se měla zaměřit, abyste se akné nadobro zbavila?

Nejste v tom sama

Akné rozhodně není ojedinělou záležitostí. Naopak vás překvapí statistiky, podle kterých se čas od času potýká s pupínky více než 85 % dospělých. Jinými slovy: pěknou pletí se chlubí jen jeden a půl člověka. A protože je hlavní příčinou zvýšená produkce mužských hormonů, obvykle se závažnější forma akné objevuje u mužské populace (ženy samozřejmě ušetřeny nejsou). Jestliže akné nevymizí do 25. roku života, pravděpodobně je na vině jiný faktor. 

jak se zbavit akné

Pupínky neodstraňujte mechanicky

Pupínky svádí k tomu, abyste je vymačkala, škrábala a podobně. Budete-li se však snažit bolestivé zarudlé komedony takto odstranit, hrozí, že se zánět rozšíří a proces hojení zabere mnohem delší dobu. 

Dalším důvodem, proč do akné nezasahovat mechanicky, je riziko tvorby jizviček a tmavých skvrnek (hyperpigmentace). Mimo to se zánět dostává do hlouběji do pokožky a hrozí riziko rozšíření infekce do krevního oběhu.

Akné si možná nevědomky způsobujete sama doteky

Kdybyste si pokaždé, když se dotknete svého obličeje, udělala na papír čárku, pravděpodobně byste se hodně divila. Během dne to mohou být i desítky nevědomých doteků a většina z nich je vedena špinavýma rukama. Bakterie a viry pokožce nijak neprospívají a logicky se podílí na akné či jiných kožních nemocech.

Používejte správnou kosmetiku

Majitelky problematické pleti by si měly dát při výběru kosmetiky velký pozor a volit pouze prověřené přípravky bez obsahu alkoholu. Ty pokožku vysušují, což má za následek zvýšenou tvorbu mazu. 

V rámci péče o pleť byste se také měla vyhýbat mechanickému peelingu, jenž pokožku dráždí a mastným krémům, které ucpávají póry. Černé tečky i zarudlé pupínky spolehlivě vyléčíte pomocí produktů od Biodermy. Řada Sébium je určena pro problematickou pleť a doporučují ji i renomovaní dermatologové. 

jak se zbavit akné 2

Změna životního stylu

Na otázku „jak se zbavit akné“ bohužel neexistuje jediná odpověď. Kosmetické přípravky sice efektivně potlačí projevy nemoci, ale pupínky se opět objeví, pokud nezměníte špatné stravovací návyky. Pleti rozhodně nedělá dobře smažené jídlo a sladkosti, kouření a alkohol. Jakmile začnete žít zdravěji, bude to znát i na vaší pokožce.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

PORADENSTVÍ PRO ŽENY

"odborné i neodborné rady"