Úvodní stránka » Cestování » Turecké Pamukkale

Turecké Pamukkale

Pokud letos budete svou letní dovolenou trávit v Turecku v oblasti Bodrum a chcete zažít něco opravdu netradičního a zajímavého, pak se vypravte do Pamukkale neboli „bavlněného hradu“. Zde můžete spatřit přírodní fenomén, který jen tak někde neuvidíte. Jde o větší kopec, asi 3 kilometry široký a 160 metrů vysoký, na kterém se utváří kaskádovité terasy. Vše vzniklo díky tektonickému zlomu. Uprostřed kopce se vytvořilo koryto, ve kterém teče potok, jehož voda obsahuje rozpuštěné minerály a vápník.

Vzhledem k tomuto složení se vše, co se s touto vodou dostane do kontaktu, obalí bílým práškem a po několika letech prakticky zkamení. Celé koryto se tak proměnilo v bílou krásu, která vypadá jako sníh. Turci se snažily tuto krásu ještě více jak se říká dotáhnout a tak vytvořili mezi kaskádami malé bazénky z betonu, které se během několika dní obalily bílým práškem a splynuly tak s prostředím. Výsledkem jsou šedé bazénky a brouzdaliště, ve kterých jste si mohli dříve sednout a kochat se okolím.

V současnosti je ale koupání v těchto jezírkách zakázáno z důvodu ochrany této přírodní památky, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCOJenže aby toho nebylo málo, úřady v Turecku povolily na vrcholku kopce stavbu několika luxusních hotelů. Ty ale pramen tak narušily tak, že potok je nyní velmi slabý a nestabilní a často i bez vody. Díky lidskému zásahu tak toto místo velice strádá a může se stát, že za pár let pramen zcela vymizí. Vstupné do Pamukkale se pohybuje v přepočtu kolem 220 Kč. Při návštěvě si budete muset sundat boty a procházet se bosi, abyste vápníkové útvary nezničili.

Pamukkale

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

PORADENSTVÍ PRO ŽENY

"odborné i neodborné rady"